Увод
Истраживачко-развојни програм ЕУ Хоризонт2020 дефинише области од значаја за развој информационо-комуникационих технологија. Конкретно, било је речи о инвестицијама у ИКТ кроз три приоритета програма:
- Изузетност у науци (енг. Excellent Science),
- Компетитивна индустрија (енг. Competitive Industries) и
- Боље друштво (енг. Better Society).
Имајући у виду да су улагања у област ИКТ приоритет Хоризонта2020, овај текст ће бити посвећен појединостима везаним за области за које се могу добити финансије, без обзира на зрелост технологије у питању. Обухваћене су све развојне фазе од фундаменталног истраживачког раду до лансирања резултата на тржиште и њихова комерцијализација.
ИКТ и ”Изузетност у науци”
Први приоритет Хоризонта2020 назван ”Изузетност у науци” обухвата неколико група и подгрупа које се директно односе на информационо-комуникационе технологије или у којима ИКТ играју изузетно значајну улогу.
Будуће и нове технологије
Будуће и нове технологије (енг. Future and Emerging Technologies – FET), су подељене на подгрупе чија ћемо имена због лакшег проналажења дати у оригиналу на енглеском:
- FET Open: fostering novel ideas, које представљају 40% укупног буџета посвећеног Будућим и новим технологијама у оквиру Х2020.
- FET Proactive: nurturing emerging themes and communities.
- FET Flagships: pursuing grand interdisciplinary science and technology challenges.
По дефинициј из пропратне документације програма Х2020:
”Future and emerging technologies will support collaborative research in order to extend Europe’s capacity for advanced and paradigm-changing innovation. They will foster scientific collaboration across disciplines on radically new, high-risk ideas and accelerate development of the most promising emerging areas of science and technology as well as the Union-wide structuring of the corresponding scientific communities.”
Корисни линкови о овој области су:
- Страна о Будућим и новим технологијама сајта Европа
- Сајт Комисије ЕУ, који пружа детаљне, ажурне информације о отвореним из области Будуће и нове технологије.
- Презентација Алеса Фиале (Ales Fiala) о Будућим и новим технологијама са конференције у Истанбулу 2014. године.
- Одговарајућа страна сајта 2020-Horizon
- Сајт lu
Европске истраживачке инфраструктуре
Област под називом Европске истраживачке инфраструктуре (енг. European research infrastructures – eInfrastructures) обухвата неколико тема:
- развој и интеграција инфраструктурних ресурса и сервиса за истраживање заснованих на ИКТ (енг. development and integration of ICT infrastructure resources and services for research)
- приступ и управљање подацима резултатима истраживања и имплементирање стратегије ЕУ о рачунарству високих перформанси (енг. access to and management of research data,and implementation of the e-infrastructure part of the EU strategy on high-performance computing).
Корисни линкови о е-Инфраструктурама:
- Европска стратегија о истраживачким инфраструктурама
- Страна програма FP7 о е-Инфраструктурама
- Мапа актуелних инфраструктура у Европи
- Презентација Лоренце Сараћо (Lorenza Saracco)
ИКТ и ”Компетитивна индустрија”
Када је у питању друга приоритетна област програма Х2020 ”Компетитивна индустрија”, развој информационо-комуникационих технологија се фокусира на
- финансирање нових генерација компоненти и система,
- напредно рачунарство (ICT4)
- Интернет будућности (ICT10, ICT12, ICT14, ICT30)
- технологије за управљање садржајима и информацијама (ICT16, ICT19, ICT20)
- роботику (ICT24)
- микро и нано-електронске технологије (ICT25, ICT27, ICT28)
Радни програм за 2014. и 2015. годину у области везане за ИКТ укључује и трансферзалне активности као и међународну сарадњу.
Ако желите да сазнате више о овој области, погледајте:
- Нацрт документа Комисије ЕУ о ИКТ у Х2020
- Одговарајућу страну сајта Луксембуршке агенције за иновације
- Презентацију Емилије Дупонт (Emilie Dupont)
ИКТ и ”Боље друштво”
Хоризонт 2020 имплементира приоритете стратегије Европа 2020 (енг. Europe 2020). У области социјалних питања и друштвених наука одликује се приступом заснованим на идентификацији изазова и препрека и њиховом превазилажењу кроз мултидисциплинарну примену техничких, друштвених и других наука.
Најзначајније области подржане у оквиру приоритета ”Боље друштво” су дефинисане на следећи начин:
- здравље, демографијске промене и благостање
- безбедна, чиста и ефикасна енергија
- паметан, зелен и интегрисан транспорт
- климатске акције, околина, ефикасна употреба ресурса и примарних материја
- Европа у свету који се мења
- безбедна друштва.
Информационо-комуникационе технологије у делу програма Х2020 који се односи на социјална питања су подржане или кроз специфичне теме (енг. topic), или као део ширег сета преклапајућих технологија у опису конкретних активности које ЕУ жели да финансира.
Имајући у виду да ИКТ могу на позитиван начин допринети решавању кључних социјалних питања од значаја за ЕУ њихово место и у овој области програма Х2020 прилично је значајно. Без обзира да ли су у питању технологије које могу побољшати квалитет система за заштиту здравља популације ЕУ која је све старија, или омогућити економичнији јавни транспорт и управљање отпадом, значај ИКТ у оквиру Х2020 је огроман и треба га искористити.