.Sucks i .Rocks domeni i društvene mreže

.Sucks i .Rocks – domeni i društvene mreže

Advokat specijalizovan za pravo intelektualne svojine, nelojalnu konkurenciju i privredno pravo. Saradnik kancelarije Živko Mijatović & Partners.

  • linkedin

Nekoliko stotina novih domena najvišeg nivoa izazvalo je dosta interesovanja u javnosti. Za neke od njih može se reći da nisu izazvali samo interesovanje, već i da su podigli dosta prašine. Najkontroverzniji domeni svakako su oni sa .SUCKS ekstenzijom.

Domeni .SUCKS

Reč „SUCKS“ predstavlja pogrdan kolokvijalan izraz na engleskom jeziku kojim se ukazuje na nešto što ne valja. Mnogi su se zabrinuli da se ime njihovog brenda, njihove kompanije ili njihovo lično ime mogu naći ispred ove ekstenzije, što bi dovelo do narušavanja njihovog ugleda.Domeni ovog tipa su dostupni od 21.06.2015. godine i do sada ih je registrovano preko 7.000, a najviše registranata je iz Sjedinjenih Američkih Država, te i drugih zemalja engleskog govornog područja. Iz našeg regiona, samo registranti iz Hrvatske bili su zainteresovani za domene ove vrste (za sada njih četvoro).

Upravljanje registrom .SUCKS domena je povereno kompaniji Voks Populi (eng.Vox Populi). Osnovna ideja kompanije je da ovi domeni budu korišćeni za debatu i slobodno kritikovanje pojava u društvu. Sa druge strane, zabranjuju se zloupotrebe, povrede prava intelektualne svojine i svako drugo prevarno ponašanje, pa je zaštita gore pomenutih interesa i prava dostupna putem suda ili arbitraže. Ovo dalje znači da se primenjuju pravna sredstva koja su na raspolaganju i u slučaju drugih ekstenzija novije generacije. Za preporučenu cenu od oko 250 američkih dolara možete registrovati .SUCKS domen po svom izboru.

Za vlasnike brendova bio je omogućen takozvani Sanrajz (eng. Sunrise) period u kome su imali pravo prečeg registrovanja domena sa nazivom koji je vezan za njihov brend. Cena registracije je, međutim, bila toliko visoka da je izazvala velike kontroverze u stručnoj javnosti, te je ista bila i predmet različitih postupaka za preispitivanje pred ICANN-om. U svakom slučaju, preko 3.400 domena registrovano je od strane velikih kompanija i slavnih ličnosti samo u cilju sprečavanja drugih da registruju domen koji bi asocirao na njihov brend ili ime. Brzi su bili: Gugl, Amazon, Ford, Adel, Rijana, Tejlor Svift, kao i mnogi drugi. Svi oni su platili 2.500 dolara da bi među prvima imali ove domene u svojim rukama. Imajući u vidu da broj ovih „ranih“ registracija čini skoro polovinu ukupnog broja .SUCKS domena, deo stručne javnosti ceo koncept nazivaju iznudom.

S druge strane, nisu svi na vreme mislili o pominjanju svog imena na svetskoj mreži. Među onima koji su zakasnili, nalazi se Donald Tramp. Za slikovitiji prikaz posetite: http://donaldtrump.sucks/.

Domeni .ROCKS

Da ne bude sve tako crno, postoji i .ROCKS ekstenzija koja ukazuje da nešto „razbija“ koliko je dobro. Ovom ekstenzijom upravlja Rightside (koji upravlja i . NINJA, .LAWYER, .SALE, i drugim domenima). Preko 64.000 registracija govori da su mnogi želeli da svoje mesto na internetu vežu za ovu mudro skrojenu ekstenziju. Registranti iz svih balkanskih zemalja su pokazali interesovanje za domene ovog tipa. Pozitivna konotacija koja prati ove domene najvišeg nivoa je sigurno i razlog zašto je McDonald’s odlučio da registruje www.bigmac.rocks.

Društvene mreže This.Sucks i This.Rocks

U prethodna dva odeljka prikazali smo opštu sliku za ove dve nove ekstenzije. Međutim, cela priča nije toliko jednostavna kada se u priču uključi nova društvena mreža:

Ove dve sestre bliznakinje u moru društvenih mreža su u vlasništvu kompanije This Sucks Inc. Iz samih naziva je jasno da je jedna sestra zločesta (.SUCKS), dok je druga dobra (.ROCKS). U oba slučaja, otvaranje novog profila podrazumeva i registraciju novog domena, pod jednom od ove dve ektenzije. Svaki profil, dalje, zapravo predstavlja mini forum, a čija tema je usko povezana sa nazivom profila. Posetioci ovako postavljenog profila imaju mogućnost glasanja, kao i mogućnost ostavljanja komentara.

Šta je to što u vezi sa ovom društvenom mrežom izaziva posebno interesovanje? Reč je o poslovnom modelu koji stoji iza This.Sucks društvene mreže. Redovan put do registracije jednog .SUCKS domena podrazumeva plaćanje cene od oko 250 američkih dolara, kao što je gore već pomenuto. Za ovlašćene registre, ova cena je oko 200 dolara. Sa druge strane, ako želite da u okviru This.Sucks društvene mreže registrujete domen/profil i to recimo, „primer.sucks“, takva registracija vas košta svega 99 centi mesečno, odnosno nepunih 12 dolara godišnje. Računica pokazuje da vlasnik društvene mreže plaća 250 dolara za domen, a onda ga dalje ustupa korisnicima za mnogo manji iznos. Sledi da je vlasnik društvene mreže, primenom ovako niskih cena, u minusu najmanje 238 dolara po svakom novom domenu/profilu koji naprave korisnici (ako ne računamo i one koji se besplatno dele), pa se postavlja pitanje povezanosti društava koje kontrolišu društvenu mrežu i ovaj registar.

This Sucks je isprva negirala povezanost sa kompanijom Vox Populi, ali kako je poslovni model u javnosti izazvao mnogo interesovanja, čelnici ove dve kompanije su ipak priznali da se poznaju preko 30 godina. Povezanost vlasničke strukture se i dalje negira, ali poslovna koncepcija svakako ukazuje na povezanost i na ovom planu bar u nekoj meri. Ostaje da se vidi da li će više informacija biti dostupno u budućnosti. U međuvremenu, uživajte u novim društvenim mrežama, ali nemojte zaboraviti da se vidite sa svojim prijateljima i uživo.


Objavljeno

u

od