info

zašto postojimo?

PravoIKT je posledica nezadovoljstva stepenom razvoja srpske pravne prakse u oblasti prava informaciono-komunikacionih tehnologija, i želje za njegovim unapređenjem. Naš cilj je da objavljivanjem stručnih tekstova i okupljanjem eksperata izgradimo interaktivnu bazu znanja na srpskom jeziku i pozitivno utičemo na:
podizanje svesti o pravnim izazovima razvoja IKT;
osavremenjavanje srpskog pravnog sistema uvođenjem novih prava i modernih mehanizama zaštite;
smanjenje pravne nesigurnosti u oblasti prava IKT.

o čemu pišemo?

PravoIKT: Serbian ICT Law Resource se bavi širokim spektrom tema vezanih za informaciono-komunikacione tehnologije. Najvažnije su:
privatnost i zaštita podataka o ličnosti – osnovno ljudsko pravo, temelj demokratskog društva i jedno od najaktuelnijih pitanja IKT.
računarstvo u oblaku – sposobnost stvaranja, čuvanja i obrade podataka putem servisa dostupnih preko Interneta i trend izmeštanja obrade podataka sa personalnih računara u mrežu, oblak, otvaraju brojna pravna pitanja i nedoumice.
Internet stvari – sledeća faza razvoja Interneta; tehnološka revolucija koja omogućava integraciju komunicirajućih objekata u svakodnevicu i menja način na koji posmatramo svet oko sebe.
e-Uprava – upotreba informaciono-komunikacionih tehnologija u obavljanju javne vlasti, komunikacije ili pružanja usluga građanima.
onlajn kockanje – virtuelne kladionice i kazina, razvoj pravne regulative i odgovarajuće sudske prakse.
e-Trgovina – novi modeli poslovanja zasnovani na IKT i osvrt na zakonodavstvo koje ih uređuje.

kome se obraćamo?

PravoIKT: Serbian ICT Law Resource se obraća svima koji traže konkretne, tačne informacije o ovoj oblasti, a naročito:

pravnicima – koji hoće da se informišu, podele svoje znanje i iskustvo objavljujući članke i promovišu sopstvenu ili praksu organizacije za koju rade;
privatnom sektoru – pojedincima, advokatskim kancelarijama, kompanijama ili agencijama za ljudske resurse u potrazi za pravnim ekspertima specijalizovanim za pravo informaciono-komunikacionih tehnologija;
javnom sektoru – zaposlenima u zakonodavnoj, upravnoj ili sudskoj vlasti koji rade na izradi, primeni ili tumačenju zakona iz oblasti prava IKT, državnim službenicima zaduženim za uvođenje acquis communautaire u srpsko pravo;
nevladinim organizacijama – čiji je cilj praćenje poštovanja ljudskih prava u oblasti informaciono-komunikacionih tehnologija, zaštita potrošača, ili unapređenje i reforma pravnog sistema Srbije;
novinarima – koji se bave srodnim temama, i traže stručno mišljenje ili eksperta koji može da pruži tačne informacije i interveniše na neku od tema vezanih za pravo i informaciono-komunikacionih tehnologija.
učesnicima EU projekata – kojima visok nivo poštovanja prava iz oblasti IKT predstavlja obavezu u postupku izrade i podnošenja projektne dokumentacije.

pretraga sadržaja